getsko_p (getsko_p) wrote,
getsko_p
getsko_p

Prečo Rumuni a spol. mlčia

KOMENTÁR PETRA MORVAYA

Zmierlivejšie reakcie ostatných susedov Maďarska na dvojaké občianstvo neznamenajú nutne súhlas s ním.

Pri obhajobe svojho zákona o dvojakom občianstve dnes maďarská strana najčastejšie argumentuje tým, že problém s týmto zákonom má len Slovensko, ostatným susedom Maďarska neprekáža.

Nie je to tak úplne pravda. To, že sa iní susedia Maďarska neozývajú, má väčšinou iné dôvody, než je ich spokojnosť s maďarským zákonom.

Aktuálna hysterická reakcia slovenských vládnych strán a KDH na maďarský zákon o dvojakom občianstve je, samozrejme, motivovaná v prvom rade vnútropoliticky, charakterom vládnej koalície a najmä volebnou kampaňou. Nie je však pravda, ako s obľubou tvrdí maďarská strana, že je motivovaná len volebnou kampaňou a zložením vládnej koalície.

Slovensko však svojho času reagovalo zo všetkých susedov Maďarska, v ktorých žije početná maďarská menšina, najtvrdšie (a často tiež zbytočne hystericky) aj na krajanský zákon, prijatý prvou Orbánovou vládou paradoxne preto, aby sa vyhla dvojakému občianstvu. Na Slovensku pritom vládla koalícia vedená Mikulášom Dzurindom, ktorej súčasťou bola aj SMK.

Práve Dzurindova vláda uplatneniu krajanského zákona na území Slovenska najdlhšie vzdorovala a v následne dvojstrannej dohode prinútila Budapešť k najväčším ústupkom.

Mýtus o Slovensku

Skôr súčasťou mýtov o maďarskej historickej nadradenosti je aj obľúbený argument Budapešti i politikov SMK, že slovenské reakcie sú len akýsi pubertálny vzdor charakteristický pre počiatočné štádium budovania mladého štátu a národa.

To, že na politiku Budapešti reaguje najostrejšie Slovensko, má mnohé, ale pritom pomerne jednoduché príčiny - demografické, geopolitické i vnútropolitické (z pohľadu ostatných štátov).

Zo všetkých susedov Maďarska je práve na Slovensku najvyšší pomer príslušníkov maďarskej menšiny voči celkovému obyvateľstvu a práve tu žijú Maďari vo viac-menej súvislom páse pri hraniciach krajiny.

Práve na Slovensku preto má menšina najlepšie predpoklady, aby v očiach väčšinového obyvateľstva zohrávala úlohu piatej kolóny, ktorá ohrozuje v službách iného štátu územnú integritu krajiny. Nezávisle od toho, o čo menšina i Maďarsko naozaj usilujú či neusilujú.

Slovenskí politici tak len využívajú nástroj, ktorý sa im núka oveľa viac a prirodzenejšie, než ich kolegom v Rumunsku či Srbsku. Nehovoriac o Rakúsku, Slovinsku či Chorvátsku, kde je počet tamojších Maďarov zanedbateľný a maďarská karta tým pádom nezaujímavá a nepoužiteľná.

Cesta nevedie cez Budapešť

Čo je ešte dôležitejšie, pre Slovensko vďaka jeho zemepisnej polohe a stykom cesta do Európy nevedie cez Budapešť. Na rozdiel od balkánskych štátov či Ukrajiny teda Bratislava Budapešť nepotrebuje. Viac zhodou šťastných okolností než vlastnou zásluhou tiež Slovensko nemá výraznejšie spory so žiadnym iným zo svojich susedov okrem Maďarska.

Rumunsko, Srbsko, Ukrajina či Chorvátsko majú vážne spory aj s inými susedmi, nielen s Maďarskom. Musia preto viac než Bratislava zvažovať, s kým pôjdu kedy do konfliktu, ako si rozdelia svoje sily a kedy môžu pomoc Budapešti naopak skôr potrebovať.

Vnútropolitické dôvody navyše neovplyvňujú postoj k dvojakému občianstvu len na Slovensku. V Rumunsku napríklad vláda strany prezidenta Traiana Basesca práve presadzuje veľmi tvrdé úsporné opatrenia, aby zabránila bankrotu, čelí silnému spoločenskému odporu a pritom visí na podpore tamojšej maďarskej menšinovej strany.

Bukurešť navyše sama na základe podobného veľmi kontroverzného zákona udeľuje mesačne občianstvo asi desaťtisícom občanov Moldavska. Už len z týchto dvoch dôvodov sa musí pri kritike maďarského dvojakého občianstva krotiť.

Čo však neznamená, že mu budapeštiansky zákon neprekáža a že to po prípadnej zmene vnútropolitickej situácie nedá aj najavo. Napríklad po prípadnom rozpade vlády a pri najbližšej volebnej kampani.

Inak povedané, má teda Slovensko zo všetkých susedov Maďarska najviac dôvodov pozerať sa na Budapešť s podozrením a najmä má najmenej dôvodov obmedzovať sa pri ventilovaní tohto podozrenia a pri využívaní maďarskej karty pre vlastné politické ciele.

To nie je ospravedlnenie pre slovenských politikov, len príspevok k pochopeniu fungovania politiky v našom regióne.


Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/5402493/preco-rumuni-a-spol-mlcia.html#ixzz0pndus2o7


Духовного лидера закарпатских русинов ждет 6-е заседание суда

«Трианон». Скорый поезд «Москва - Будапешт»

Дмитрий Сидор: "Криминал - это образец киевской политики"


САЙТ ПОДКАРПАТСКАЯ РУСЬ

Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments