getsko_p (getsko_p) wrote,
getsko_p
getsko_p

Політичні аспекти університетського скандалу


"Шановний Дмитре Володимировичу! Від імені колективу ДВНЗ "Ужгородський національний університет" вчена рада виражає шанобливе ставлення до політики Міністерства у напрямі реформування вищої школи".
Із звернення вченої ради ДВНЗ УжНУ міністру Д.Табачнику. 24 березня 2011 року.


Автор цих рядків планував опублікувати на даному місці свої роздуми з нагоди 20-річчя Акта від 24 серпня 1991 року. Проте святкування цього ювілею на Закарпатті брутально зірвано. Мало того, що хвалитися зовсім нічим, так ще й перед самою датою вибухнув скандал, котрий щодня набуває нових обертів. Закарпатцям продемонстровано, що офіційний Київ в особі Кабміну має нас за бидло. Це далеко не перший удар у спину. Ще гірше – що не останній. Ідеться про урядове рішення ліквідувати чотири закарпатські вузи. Нібито це робиться для того, щоб на їхніх уламках створити щось нове. Але мало хто вірить, що таким чином можна щось створити. Розвалити і залишити купу сміття – запросто. А створити щось нове – навряд. Бо нове виникає не в умовах системної кризи, урізання всіх соціальних програм і жорсткої економії. У такі часи хоча б зберегти те, що є, а не займатися завідомо програшними авантюрами.


Такого плювка в обличчя закарпатці не отримували за всі двадцять років сучасної української державності. Ужгородський університет – головний здобуток цілої радянської епохи. Це вже політичний символ, який легітимізує і виправдовує собою сам акт возз'єднання 1945 року. Саме він свого часу докорінно змінив на краще обличчя нашого краю, виплекав цілі поколін¬ня крайової інтелігенції.


Ми вже звикли, що ця держава двадцять років тільки тим і займалася, що методично добивала національний кінематограф, театр, книгодрукування, науку, клубну і бібліотечну справу, дошкільне виховання, середню освіту. Тепер добралася і до вищої школи.  Нині вандалам у міністерських кріслах потрапило на зуб Закарпаття, а завтра те ж саме траплятиметься з усіма іншими регіонами без винятку.  І оце вони називають покращенням життя уже сьогодні? Немає жодної гарантії, що ця компанія коли-небудь не вирішить точнісінько так ліквідувати саму державу Україну. Вже один із них (В.Семиноженко) пропонував щось подібне.Чи здатна держава нині здійснити таку масштабну реорганізацію – фактично всієї вищої школи в одному з регіонів? Однозначно – ні. Бо для такої реорганізації потрібні значні кошти, котрих зараз просто немає – не передбачено їх у бюджеті-2011. Не буде їх у майбутньому році, бо М.Азаров уже заявив, що майбутній бюджет буде ще економнішим за нинішній. А йдеться не тільки про тисячі нових бланків, печаток, вивісок, зміну банківських реквізитів, різноманітних комп'ютерних баз даних, нескінченні походеньки по всіх кругах бюрократичного пекла – це все ще півбіди. Але нові масштаби – це нова якість, це принципово нова матеріально-технічна база вузу, значно вище фінансування тощо. Оце нам обі¬цяють, але навіть дитина розуміє, що нічого цього не буде, бо просто нема звідки. Це авантюра, що не має жодних шансів завершитися якось результативно. Тож заради чого увесь сир-бор? Ідея про злиття закарпатських вузів не має нічого спільного з оптимізацією системи освіти. Її витоки виключно політичні.


Те, що університет здатна знищити політична кон'юнктура, прекрасно розумів ректор В.Сливка (1989–2004). Він категорично заборонив партійно-політичну діяльність у вузі, створення в колективі партосередків, проведення якихось партійних акцій тощо. Не виключено, що це стало однією з причин його загадкової загибелі. На жаль, його наступникам не вдалося зберегти цю лінію: вуз поза міжпартійною боротьбою. Тому маємо те, що маємо. Нині УжНУ занадто чітко асоціюється з партією "Єдиний Центр". На останніх місцевих виборах десятки його працівників під цим прапором потрапили до різних рад. Якісь тактичні плюси від цього, можливо, й були, але з'явився і стратегічний ризик, що вуз із його електоральним потенціалом стане об'¬єктом боротьби між двома найвпливовішими парторганізаціями Закарпаття – "Єдиним Центром" і Партією регіонів. Так і сталося. Влада вирішила не чекати чергових виборів ректора (наступного року), а завдати удар на випередження. Хай на¬віть колектив буде проти, його все одно – через коліно.


Якби йшлося тільки про зміну топ-менеджменту УжНУ, ніхто б особливо його не боронив. Зрештою, ніхто не питав згоди у широких викладацьких, а тим більше студентських мас, коли відбувалася повзуча партизація вузу. Але то суто внутрішня справа, котра вирішується на вченій раді, раді трудового колективу та інших подібних форумах. Коли ж ідеться не про окремі персоналії, а про рідну Альма-матер, то матерями не торгують.


Університет нині буквально стоїть на вухах. Розрахунок на те, що під час канікул можна все зробити тишком-нишком, не виправдався. Резонанс великий, і це тільки початок. Публіка криє ректора, який складав усі яйця в один кошик та організовував підлабузницькі чолобитні на адресу міністра Д.Табачника. Не допомогло. Ще більше криють нинішню владу, яка відвела вузу роль розмінної монети у своїх брудних політичних іграх. Ліквідовувати вуз таємно від викладачів і студентів, поводитися з ними, наче з якимись кріпаками, не рахуватися ні з формальною автономією університету, ні з державними інтересами  – це пік хамства навіть для нинішньої влади. Інтелігенції з такою владою не по дорозі.  


Сергій Федака, Ужгород
Андрей, 22.08.2011 09:47
Федака, як завжди хотів би вгодити "і вашим і нашим", а для цього розпачливі волання "прас..лі всє палімєри" - найвигідніша позиція, усі сторони охоче підтримають цей "кисіль". З Марсу, чи то пак з Дніпровських круч всі біди, ага. Чому Федака мовчить, що ці події є наслідком цілеспрямованої багаторічної "ефективної" діяльності Фєді Ващука - як прямої (інтриги на рівні міністерства і на місцевому, маніпулювання викладацьким складом), так і опосередкованої (нівелювання і знецінення вищої освіти як такої, шляхом цілеспрямованої селекції і виведення "студента" типу гомо діпломус - людей, які навіть не відчувають ніяких рефлексій з приводу того, що хабарі в вузі - це неправильно, головне - аби туалет і диплом через 5 років (а якщо доплатити, то й швидше ), а вчитися-читати-працювати над собою - то зайве).


bratrura, 22.08.2011 09:06
(Орест, м. Дрогобич)
Грамотний, змістовний коментар професора Федаки!
Політичний підтекст об'єднання видно неозброєним оком. Проведемо паралелі за останні дні. В політикумі - об'єднання партії Тигипка з партією регіонів (ПР). Заява Литвина про можливе обєднання з ПР. Коротке інтервю В. Балоги, в якому він "не виключає можливості обєднання з ПР" (чомусь досить швидко зникло із сайтів). Все рухається до монополізованої, однопартійної системи. Під цю виборчу схему і розпочато "реформування" вищої освіти в краї.
P.S. У прикарпатських вузах не на жарт стурбовані ситуацією в Закарпатті! Цілком зрозуміло, що Закарпаття на даний момент - випробовувальний полігон. Наступні - Львівська та Івано-Франківська області. За непідтверженими чутками, на цьому тижні збирається засідання Ради ректорів Львівщини...


анонім, 21.08.2011 12:50
Подарки Регіоналів до Дня НЕЗАЛЕЖНОСТІ:
- Харків: порвали найбільший український прапор
- Київ: відмінили парад до дня незалежності
- Ужгогрод: ліквідували ВНЗ з 65 річною історією, під ректора Ващука (регіонала)
- ...... далі буде


гнати таку владу.
Банду ГЕТЬ
Faust, 20.08.2011 00:13
Десь у 1945-46 роках у одному з сіл над Тисою організували колгосп ім. Сталіна. Була осінь, зібрали в район куркулів і заставили... Навесні таким же чином загнали туди середняка, а куркулів вигнали як "ворогів народу і експлуататорів". Головою обрали абсолютно неписьменного комуніста Сакалоша...Влітку, коли туди пішли і безземельні, вирішили побудувати колгоспну ферму, але не було з чого. Тоді зруйнували хліви-конюшні-сараї у куркулів з тим, щоби з цього матеріалу (бляха, черепиця, дубові геренди, камінь з фундамента, уцілілі вальки, шифер...) побудувати ферму. Ферму не збудували, матеріал розікрали, у деяких дворах з'явились нові комори і бударі... Ця історія мені нагадує теперішню "реорганізацію" вишів в Закарпатті. Все зруйнують, розтягнуть, а зроблять нову клуню-бударь на чолі з "хозяйственным ректором". А що УжДУ є гордістю Закарпаття, то це факт. Я завжди говорю, що єдине, що доброго для Закарпаття зробили совіти - це наш університет. Адже до цього закарпатці ніколи не мали свого ВНЗ..Це наша історія, якби "анонім" не вийогивався....


Словянин, 19.08.2011 20:46
Словянин, 17.08.2011 20:27
Невже не зрозуміло, що в багатьох країнах, зокрема Україні, під виглядом «болонських» та ін. «реформ» ведеться цілеспрямована гра, спрямована на радикальне зниження освітнього рівня народу (кому потрібні зайві конкуренти з власною національною елітою?). Те, що в результаті маніпуляцій з закарпатськими вузами хтось втратить чи отримає корито – лише фрагмент правди.
вчена рада виражає шанобливе ставлення до політики, 19.08.2011 18:09
В позу, маргы! И так стоять.


анонім, 18.08.2011 21:02


"Ужгородський університет – головний здобуток цілої радянської епохи. Це вже політичний символ, який легітимізує і виправдовує собою сам акт возз'єд¬нання 1945 року. Саме він свого часу докорінно змінив на краще обличчя нашого краю, виплекав цілі поколін¬ня крайової інтелігенції." (ц)


- яким чином створення університету може виправдовувати та легітимізовувати брехливий, укладений під стволами бійців червоної армії та за режисури НКВС і більшовицьких комісарів, брехливий за своєю формою та змістом акт "воззєднання" 1945 року, який став базовою "юридичною" нормою введення на наступні 45 років юдо-більшовицької диктатури на Подкарпатті ?
- а щодо крайової виплеканої "інтелігенції" :


http://youtu.be/IBBYD0CP8HA

http://zakarpattya.net.ua/ukr-news-86348-Politychni-aspekty-universytetskoho-skandalu
Tags: закарпатская колония Украины
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments