getsko_p (getsko_p) wrote,
getsko_p
getsko_p

Закарпатський мегабренд №8: «Закарпатська кухня»

Навряд чи знайдуться опоненти, які стануть заперечувати право на його існування. Мені цей текст писати легко, бо в кулінарії я вже понад 50 років.

Тим не менше, акцентую увагу на деяких аспектах бренду «Закарпатська кухня».

Не можна обійти словами вдячності авторів, які створили книги про закарпатську кухню. Виділю серед них дві, найбільш відомі – «Закарпатська кухня» М.Міцко та «Закарпатські страви» П.Гаврилко.

З Михайлом Андрійовичом Міцко, особисто спілкувався при написанні матеріалу до довідника «Закарпаття автентичне». Популярність його книги, яка вийшла загальним накладом понад мільйон екземплярів, стала можливою завдяки тому, що в ній детально описані інгредієнти та їх вагові співвідношення, які він разом із дружиною перевіряли на практиці. Крім того, слід зазначити, що саме М.Міцко закарпатці повинні бути вдячні, що, перші в СРСР, стали вживати зварену запашну натуральну каву. Адже, саме він в 60-х роках завіз в заклади харчування області із Угорщини обладнання для приготування кави.

Закарпатці, вже досить давно, при відпочинку на природі, відійшли від виключного приготування шашликів. Складовою меню на природі, стало традиційне приготування бограчу або боб-гуляшу. Я, вважаю цілком пристойно  готую обидві страви. В кожного були свої вчителі, особисто в мене János Szarka. Кожен хто готує ці страви має власні рецепти, хоча майстри приготування бограчу відкриті люди і завжди діляться своїми секретами і маленькими хитростями.

Бренд «Закарпатські страви» давно вийшов за межі Закарпаття. В Києві наш земляк Ігор Чейпеш, понад 10 років тому, відкрив ресторан закарпатської кухні «На децу до газди». Зараз таких ресторанів вже два. У березні цього року, в Києві відкрилось етно-кафе «Кіфлик».

Закарпатські страви, все частіше зустрічаються в меню за межами Закарпаття. Особисто, у Львові скуштував супчик під назвою «Бограч».

Тому, можу сказати з чистою совістю, що бренд «Закарпатська кухня» існує. Запропоную деякі ідеї, як посилити бренд, перетворивши його в МЕГАБРЕНД.

1.Важливо, на мій погляд, будь-який бренд матеріалізувати. Для цбого створити біг-борди «Закарпатська кухня» розмістивши на них перелік і фото найбільш характерних страв закарпатської кухні. Як мінімум, ці страви мають бути присутні в меню наших ресторанів. Біг-борди розмістити на основних трасах Закарпаття. Кошти для реалізації цієї пропозиції, можливо, знайдуться у тому самому євро-гранті по розвитку туризму на Закарпатті.

2.На мій погляд, при всій творчості в приготуванні бограчу, боб-гуляшу, баношу важливо, щоб вони були приготовані професіййно. Для цього, доцільно, створити курси для кухарів (і всіх бажаючих) по приготуванню цих страв. Можливо б цей процес, взяв під свою опіку Петро Петрович Гаврилко або хтось із його учнів.

3. Цілком достатньо, з моєї точки зору, ресурсів, щоб створити, аналогічно "Винного шляху", туристичний тур "Закарпатський кулінарний шлях".

4. Вважаю, що в Закарпатті повинен бути загальний фестиваль закарпатської кухні. Як писав в пропозиціях, про необхідність м’ясного кулінарного фестивалю, зазначу і зараз, якщо знайдуться бажаючі організувати такий фестиваль серед підприємців, політиків або керівників місцевого самоврядування – готовий прийняти участь в реалізації.

5. На мій погляд, цілком можливо створити невеликий бізнес по професійному приготуванню страв закарпатської кухні, для "показових виступів" на різних заходах, святах, фестивалях за межами області.

6. Кожний закарпатець, який готує наші автентичні страви, має приготувати їх у своїх друзів в інших регіонах. Особисто я, готував бограч в Криму і Полтаві.

7. Для успішного просування бренду «Закарпатська кухня» потрібно створити групи в соціальних мережах. Я пишу в Фейсбуці, тому обов’язково створю групу «Закарпатська кухня» та "Бограч-клуб" (умовно). Хоча, з великим задоволенням приєднаюсь до таких груп, якщо хтось створить їх раніше мене. В усякому разі, варто брати приклад із наших сусідів які вже створили групу Галицька Кухня та сторінку «Бограч на Лопаті».

Традиційне закінчення: звичайно, це не вичерпний перелік, але і їх втілення зможе посилити наш бренд «Закарпатська кухня» і наблизити той час, коли він стане МЕГАБРЕНДОМ.

На мій погляд, нічого захмарного в моїх пропозиціях не має.
http://prozak.info/ZHittya/SHef-kuhar/Zakarpats-kij-megabrend-8-Zakarpats-ka-kuhnya

Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments